Szczegóły

Włącz
Radio FM
    Warszawa: 99.5
Polska, Mazowieckie
Warszawa , 02-776
ul. Dereniowa 4/32
lokalne
Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka" im. gen. "Grota" Stefana Roweckiego rozpoczęło działalność w 1981 roku, dzień po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Dziś swym zasięgiem obejmuje stolicę i jej okolice. Nadaje w godzinach 12.00-24.00. Na antenie usłyszeć można muzykę klasyczną, utwory z lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku oraz audycje o tematyce historycznej i literackiej.

Historia Radia Jutrzenka sięga 14 grudnia 1981 roku. Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce z mieszkania przy ulicy Polnej w Warszawie ze skonstruowanych w ciągu 24 godzin nadajników na częstotliwościach morskich rozległ się komunikat nadawany alfabetem Morse'a. Sygnał S.O.S. oraz informacje o tym, co się wydarzyło kluczowała pani Ewa Strzelecka. Kolejnym krokiem było stworzenie mikronadajników systemu „ZAZULA”, pracujących na częstotliwości 73 MHz. Setki takich nadajników, o zasięgu nie przekraczającym kilkuset metrów, montowane były w szybach wentylacyjnych bloków i na windach. Z uwagi na fakt, że na jednym osiedlu mogło znajdować się ich nawet kilkanaście, odnalezienie któregokolwiek z nich było niemal niemożliwe. W ten sposób nadane zostało pierwsze czterdzieści trwających mniej więcej kwadrans audycji Jutrzenki. Pani Jadwiga Augustyńska-Latoszyńska, żołnierz Armii Krajowej, przedstawiała w nich historię Polski - w tym sytuację Polaków w czasie II wojny światowej, prawdę o Katyniu oraz plany budowy Polski Sowieckiej. 11 listopada 1991 roku „Jutrzenka” rozpoczęła nadawanie w górnym zakresie UKF na częstotliwości 98,1 MHz. Audycje ukazywały się wówczas kilka razy w tygodniu. W 1999 roku Ministerstwo Łączności przyznało „Jutrzence” nową częstotliwość - 99,5 MHz.

Warszawa - stolica Polski, miasto Syrenki i króla Zygmunta. Zachwyca Starym Miastem i wzrusza tragiczną historią. Największy ośrodek akademicki w kraju, miejsce najważniejszych wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych.